Investiciono zlato

Kako trgovati zlatom?

Kako trgovati zlatom

Kao jedna od najstarijih valuta na planeti, zlato se duboko postavilo u finansijski svijet. Iako svi imaju mišljenje o njemu, da bi ulaganje u zlato bilo isplativo neophodno je praćenje sila koje utiču na fluktuaciju cijene. Glavne su inflacija i deflacija, ponuda i tražnja, ali i strah.

Kombinacije ovih sila uvijek su u igri na svjetskim tržištima, uspostavljajući dugoročne uzlazne i opadajuće trendove. Na primjer, ekonomski stimulans Saveznog komiteta za otvoreno tržište (FOMC), u početku je imao malo uticaja na zlato. Ovakav položaj bio je izazvan visokim nivoom straha od ekonomskog kolapsa 2008. godine.

Posljedica toga bila je deflacija, što je dovelo do velikog preokreta na tržištu zlata i drugih robnih grupa. Taj preokret se nije dogodio odmah, jer je bila u toku ponuda za reflaciju. Kada je reflacija završena i centralne banke intenzivirale svoju politiku kvantitativnog ublažavanja zlato je dostiglo svoj vrhunac.

Kako trgovati zlatom? Upoznajte ulagače

Zlato privlači brojne investitore, sa različitim i često suprotstavljenim interesima. Dugoročni ulagači stoje na samom vrhu. Oni dobro znaju da zlato ima važnu ulogu u diversifikaciji portfolija. Zato veći dio svog kapitala ulažu u zlatne poluge i kovanice. Opadajući trendovi ih ne mogu razuvjeriti, niti pokolebati da prekinu investiranje u ovaj dragocjeni metal.

Kako trgovati zlatom

Postoje i oni koji posmatraju kratkoročne mogućnosti. Mada je efikasnost njihovog ulaganja često potisnuta od strane dugoročnih investitora.

Ne treba zaboraviti ni činjenicu da zlato kao hedžing privlači institucionalne investitore. Oni ga kupuju i prodaju u kombinaciji sa valutama i obveznicama u bilateralnim strategijama poznatim kao risk-on i risk-off.

Vodite računa o dugoročnom grafikonu

Kao odgovor na pitanje: „kako trgovati zlatom“ stručnjaci savjetuju da odvojite vrijeme da naučite zlatni grafikon počevši od dugoročne istorije koja seže najmanje 100 godina unazad. Sa strateškog stanovišta, ova analiza identifikuje nivoe cijena koje treba posmatrati kada su bile u drastičnom padu ili porastu.

Istorija zlata pokazuje malo kretanja sve do 70-ih. Nakon ukidanja Zlatnog standarda zlato je krenulo u dugi uzlazni trend, potkrijepljen rastućom inflacijom zbog vrtoglavih cijena sirove nafte. Nakon što je u februaru 1980. dostiglo 2.420 dolara po unci, sredinom 80-ih pao je na 800 dolara, kao reakcija na restriktivnu monetarnu politiku Federalnih rezervi.

Sljedeći opadajući trend trajao je do kasnih 90-ih. Zatim je zlato ušlo u istorijski uzlazni trend koji je kulminirao u februaru 2012. kada je njegova vrijednost iznosila 2.235 dolara za uncu. Cijene zlata su tada počele stabilan pad koji je trajao nekoliko godina, dostigavši dno u novembru 2015 sa oko 1.330 dolara po unci.

Kako trgovati zlatom

Od 2018. cijena zlata počela je značajno da raste, nastavljajući taj trend do današnjih dana. Pandemija COVID-19, koja je dovela do problema u svjetskoj ekonomiji, uključujući i visoku stopu inflacije, uzrokovala je veliki porast cijene zlata. Tako je u martu 2022. zlato dostiglo svoj istorijski maksimum. Njegova vrijednost iznosila je 2052,60 dolara po unci. Maja mjeseca ove godine ponovo se približio toj vrijednosti, sa cijenom od 2052,36 dolara po unci.

Ukoliko ste odlučili da započnete investiranje u zlato kompanija Insignitus GOLD sa svojim predstavništvom u Crnoj Gori može vam u tome pomoći.